CNN: Bazı üst düzey Demokratlar, Biden’ın bu hafta yarıştan çekilmesini istiyor

T24 Dış Haberler

ABD’de bazı üst düzey Demokrat Partililer, hem partinin hem de ülkenin geleceği için 81 yaşındaki Başkan Joe Biden’ın başkan adaylığını bırakması gerektiğini dillendirmeye başladı. 

Biden, geçen perşembe günü Cumhuriyetçi Parti başkan adayı ve eski başkan Donald Trump karşısında çıktığı canlı yayın tartışmasında çok kötü bir performans göstermişti. Biden’ın sesinin kısık olduğu, zaman zaman kafasının karıştığı, anlaşılmaz cümleler kurduğu ve arada gözlerinin daldığı görüldü. Performansın başarısızlığının ardından birçok medya eliti ve bağışçı Biden’ın yarıştan çekilmesi gerektiğini dillendirmeye başladı. 

Hafta sonu Biden, ailesiyle Camp David’e kapanarak seçim kampanyasının geleceğini değerlendirdi. ABD basınına göre ailesi, Biden’a çekilmemesini söyledi. Ancak Demokrat Parti içindeki fikir ayrılığının güçlenmeye başladığı anlaşılıyor. 

Texas’tan seçilen Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Lloyd Doggett, “Bir zamanlar Lyndon Johnson tarafından temsil edilen bölgeyi temsil ediyorum. Kendisi farklı şartlar altında zor bir karar vererek adaylıktan çekilmişti. Başkan Biden da aynısını yapmalı” dedi. Başkan Lyndon Johnson, 1968 yılında Vietnam savaşının devam ettiği sırada tekrar seçilmek için ön seçimlere girmiş, New Hampshir ön seçimini kaybedince adaylıktan çekilmişti. 

CNN’e isminin paylaşılmaması şartıyla konuşan bir başkan Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi, “Başkanın adaylığı konusunda geniş bir Demokrat temsilci grubu endişeli ve sayımız giderek artıyor. Parti grubunun geniş bir kısmı bu görüşte” dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden’ın çarşamba günü Demokrat valiler ve Kongre liderleriyle görüşmesi bekleniyor. CNN, bazı valilerin Biden’ın perşembe günkü performansından endişelendiğini yazmıştı.

CNN, 24’ten fazla Demokrat yetkili, parti bağışçısı ve uzun süreli Biden müttefiki ile adaylığın geleceği hakkında konuştuğunu belirtti. Habere göre bu insanlardan birçoğu Başkan’ın kampanyasının sonlandırması gerektiğini söyledi. Bu görüşte olanların ciddi bir bölümü kararın bu hafta açıklanması gerektiği yönünde görüş sundu. 

Bazı Demokratlar, görüşlerini Biden’a bildirmediklerini ve kararı kendisinin almasını umduklarını, ancak “sabırlarının sonunda olduklarını” dile getirdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir