Dünyaca Ünlü Kuruluş Açıkladı! Çin Ekonomisi Zayıflıyor

Kredi derecelendirme kuruluşunun açıklamasına göre, Çin ekonomisi zayıf emlak sektörü ve yüksek yerel yönetim borç seviyeleri nedeniyle toparlanma sürecini sürdürüyor. Çin’in ekonomik görünümünün durağan olduğu ve önümüzdeki iki yıl içinde yıllık yüzde 4 veya üzerinde büyüme beklenildiği ifade edildi. Bu büyümenin, net genel devlet borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 4’ü seviyesine doğru istikrarlı bir şekilde gerilemesini sağlayacağı belirtildi.

“FİZİKSEL VE SOSYAL İSTİKRARSIZLIK…”

Çin’in uzun vadeli kredi notunun “A+” ve kısa vadeli kredi notunun “A-1” olarak teyit edilmesi, ülkenin sağlam ekonomik büyümeyi sürdürecek politika ayarlarını yansıttığına işaret ediyor. Hükümetin finansal ve sosyal istikrarsızlık risklerini ele alma çabalarının, ekonominin iç veya dış şoklara karşı kırılganlığını artırmadan hızlı gelişmeye devam etmesine izin vermesi gerektiği vurgulandı.

BORÇLAR DÜŞERSE NOT YÜKSELEBİLİR

Açıklamada, hükümetin önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde güçlü mali teşviklere devam etmesi durumunda ülkenin notunun düşürülebileceği belirtilirken, mali konsolidasyonun öngörülenden daha hızlı gerçekleşmesi ve net genel devlet borcunun GSYH’nin yüzde 30’unun altına inmesi veya faiz ödemelerinin sürekli olarak gelirin yüzde 5’inin altında kalması halinde Çin’e ilişkin notların yükseltilebileceği ifade edildi.

Çin’in ekonomik büyümesinin henüz salgın öncesi seviyeye dönmediği kaydedilirken, 2023’te yüzde 5,2 büyüyen Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 4,8 büyüyeceği ve gelecek üç yılda büyümenin yüzde 4,5 seviyesine yakın seyredeceği öngörüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir