Erdoğan ‘Sayın Esed’ dedi İslamcılar ayağa kalktı… Atatürk, Erdoğan ve Esad hedefte

Gazze Dayanışma Platformu, her hafta düzenlediği Filistin’e destek yürüyüşlerinin sonuncusunu geçen pazar günü yaptı. İstanbul’da Fatih Camii önünde toplanan geniş bir kalabalık, Saraçhane Parkı’na kadar yürüdü. Daha sonra burada kurulan kürsüde Gazze Direnişi ile dayanışma mesajları verildi. Ancak yürüyüş sırasında ve kürsü konuşmalarında söylenenler dikkat çekti.

Yürüyüşe katılan bazı gruplar, İsrail’den çok Ankara-Şam yakınlaşmasını hedef aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sayın Esed” hitabıyla başlayan normalleşme mesajlarına tepki gösteren grup, “Sayın Esed Değil, Baas Cuntası Şefi Katil Esed” dövizleri taşıdı. Miting sırasında da “Katil Esed Suriye’den Defol”, “Katil Esed Hesap Verecek” sloganları atıldı.

“BİRİLERİ DUYMAMIŞ OLABİLİR”

Suriye muhalefetinin kullandığı üç yıldızlı flamaların da taşındığı mitingde konuşan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, şu ifadeleri kullandı:

“Hangi siyasi saikle, kimlerin baskısıyla, ne niyetle yapılırsa yapılsın, Beşar katili Suriye halkının katilidir. En az Netanyahu kadar, en az Galant kadar katildir, vahşidir ve lanetle anılmayı hak eden bir mahlûktur. Bizler Suriye halkını on yıldan fazla bir zamandır katleden, füzelerle, varil bombalarıyla, tehcirle, işkencelerle, en olmadık zulümlere uğratan bu zalim rejimin ve onun başındaki şefin asla meşru birisi olmadığını ve asla Suriye halkını temsil edemeyeceğini bir kere daha buradan haykırıyoruz. Kardeşler hep beraber haykıralım. Katil Esed hesap verecek. Birileri duymamış olabilir. Daha güçlü bir sesle kardeşler. Katil Esed hesap verecek.”

ATATÜRK DE HEDEFTE

Haksöz’cü Kaya, konuşmasında Çin’i bölmek isteyen “Doğu Türkistan” ayrılıkçılarına da selam gönderdi. Daha sonra Kayseri’de yaşanan olaylara değinen Kaya, şu skandal ifadeleri kullandı:

“Kemalist, laik, ırkçı despotizmin beynini iğdiş ettiği çeteler, kardeşlerimiz için Türkiye’yi cehenneme çevirmeye çalışıyor. Kemalist ideoloji en az Siyonist çete kadar İslam’a düşmandır. Birileri unuttuysa hatırlatmanın faydası var. 28 Şubat’ta İslami değerleri hedef gösterenler, şimdi ise ‘Mülteci istemiyoruz.’ diyorlar. Hayır, asıl biz sizi istemiyoruz!”

Bir diğer konuşmacı olan Rahle Dergisi “İlmî Redaktörü” Necmeddin Irmak da, “Türkiye’deki ırkçılara bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz.” diyerek, “Suriyeli, Afgan, Doğu Türkistanlı fark etmez, bizler Müslümanız. Kemalizm’in deli gömleğini bu topraklardan söküp atacağız.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN “SAYIN” DEYİNCE

Yürüyüşte Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad kadar hedefte olan isim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir hafta içinde üç kez Suriye ile normalleşme mesajları vermiş, son olarak Almanya dönüşünde Esad’a davetin her an yapılabileceğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce ailecek görüştüklerini hatırlattığı Suriye Lideri’ne “Sayın” diye hitap etmesi, yürüyüşe katılan provokatörleri ise rahatsız etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir