İş Cemiyet Dünyasından Mercedes Marka Evlere Yoğun İlgi

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz Group AG’nin Dubai’ye inşa edilecek gökdeleninin tanıtımı yapıldı. Dünyanın en yüksek kulesi Burj Khalifa’nın manzarasına sahip 1 milyar dolarlık proje, Alman otomobil üreticisiyle Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir emlak şirketi olan Binghatti Propertiestarafından inşa ediliyor. 150 daireye sahip olacak olan binada daire fiyatları 2,5 milyon dolardan başlarken ortalama daire fiyatı ise 10 milyon dolar civarında. 

“MERCEDES MARKA EVLERE İLGİ YOĞUN”

Geçen yıl Binghatti, Fransız lüks otomobil üreticisi Bugatti ile de beraber proje yapmak için anlaşma imzaladı. Firma aynı zamanda kuyumculuk firması Jacob & Co. ile dünyanın en yüksek konut binası olacak 500 metrelik bir gökdelen için de ortaklık kuruyor. Mercedes markalı konut projesinin Türkiye tanıtımları 4 Mayıs’ta Kemer Country Club’da, 5 Mayıs’ta Acarkent Coliseum’da yapıldı. Mercedes-Benz markalı evlere ilginin çok yoğun olduğunu söyleyen Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı, Vartur Gayrimenkul sahibi Şerif Nadi Varlı, “Proje dünyada bir ilk olacak. İnanılmaz bir ilgi var. Talebe yetişmek için yoğun bir çalışma yürütüyoruz” dedi. Lansmana katılan Şebnem Demir ” Mercedes Benz projesini çok beğendim, bende yatırım için düşünüyorım, 1+1 ya da 2+1 olabilir ayrıca Dubai’ de sağlık kliniği şube açmayı çok ciddi düşünüyorum” dedi yine lansmana katılan davetli Tülin Kartoz’da “Özellikle şu anda Türkiye den ziyade yurtdışına yatırım yapmak çok mantıklı hem dolar kira getirisi açısından avantajlı, bir ayağımız zaten yurtdışında ,Dubai iş dünyasında  parlayan yıldız “ dedi.

Firma, son üç ayda yaklaşık 330 milyon dolar harcayarak arazi satın aldı. Ayrıca Binghatti, projeleri finanse etmek için tahvil satışından 500 milyon dolar yatırım toplamayı düşünüyor. Mohammad Binghatti bir röportajda “Kesinlikle bu yıl ve gelecek yıl daha fazla büyüme göreceğiz. Dubai’ye net bir zenginlik göçü geliyor ve nüfusta bir artış var, bu da piyasada organik büyümeye yer açıyor” dedi. Gayrimenkul danışmanlığı şirketi CBRE Group Inc.’e göre Ocak 2020’den bu yana Dubai’de kiralar yaklaşık %45 artarken ortalama ev fiyatları yaklaşık %35 arttı.

DUBAİ’DE İLK ÇEYREKTE 24 MİLYAR DOLARLIK EMLAK SATIŞI YAPILDI!

2024 yılında tüm dünya emlak piyasasında genel bir durgunluk hakimken, Dubai emlak pazarı tüm ezberleri bozuyor. Türk yatırımcıların da yoğun ilgi gösterdiği Dubai emlak pazarındaki işlem sayısı 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 34 bin 178 adet işlem ile rekor kırdı. Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı Şerif Nadi Varlı, “Piyasalarda bulutlu ortamların kalkması durumunda Dubai’nin sıçrama yapabileceğini düşünüyorum” dedi.

Dubai emlak piyasası tüm ezberleri bozuyor. Dubai’nin emlak piyasası, arz kısıtlamaları, gelişen lüks segment ve topluluklar arasında artan kira fiyatlarının ortasında güçlü talep nedeniyle 2024’ün ilk çeyreğinde 2023 yılının aynı dönemine göre %20 artışla 34,178 işlem kaydedilerek rekor seviyeye ulaşıldı.Toplam satış değeri, bir önceki yıla göre %25 artarak 87,8 milyar Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi (AED) (23.9 milyar dolar) oldu. Lüks pazarda, 15 milyon AED üzeri işlemlerde %30 artış görüldü.

“DUBAİ HAVALİMANI’NIN 35 MİLYAR DOLARLIK GENİŞLEME PROJESİ ONAYLANDI”

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı Şerif Nadi Varlı, “Tüm Dünya’da enflasyon dolayısıyla, konut kredi faizlerinin yüksek olmasından ötürü genel bir durgunluk hakimken, Dubai bunun tam tersi büyüyen piyasayla bize pozitif sinyal veriyor. Piyasalarda bulutlu ortamların kalkması durumunda Dubai’nin sıçrama yapabileceğini düşünüyorum. Bugün Al Maktoumhavalimanının 35 milyar dolar yatırımla genişleme projesini onayladılar bu yeni projeyle 260 milyon yolcu kapasitesine erişecek 400 uçak kapısına ve 5 yolcu pisti olacak. Dünya’nın en büyük havalimanı olmasıyla birlikte Dubai South bölgesinde de değerlerin nasıl artacağını öngörebilirsiniz”

“DUBAİ YENİ KÜRESEL MERKEZ OLACAK”

Dubai Havalimanı’nın genişletilmesiyle ilgili konuşan Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, yeni genişletme çalışmasıyla birlikte 260 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağını ve dünyanın ne büyük havalimanı unvanına kavuşacağını söyledi. Al Maktoum, konuyla ilgili ayrıca şunları söyledi; Havaalanı 400 uçak kapısına ev sahipliği yapacak ve beş paralel piste sahip olacak. Havacılık sektöründe ilk kez yeni havacılık teknolojileri kullanılacak. Güney Dubai’deki havaalanının çevresine koca bir şehir inşa ettiğimizde, bunu bir milyon kişilik konut talebi takip edecek. Lojistik ve hava taşımacılığı sektörlerinde dünyanın önde gelen şirketlerine ev sahipliği yapacak Gelecek nesiller için yeni bir proje inşa ediyor, çocuklarımızın ve onların çocuklarının sürekli ve istikrarlı gelişimini sağlıyoruz. Dubai dünyanın havaalanı, limanı, kentsel merkezi ve yeni küresel merkezi olacak.”

DUBAİ FİYAT EĞİLİMLERİ 2024 VE 2025’TE DE DEVAM EDECEK

2024 yılının ilk üç ayında Dubai’de nüfus 26 bin kişi artarken, sadece 6 bin 500 civarında yeni konut teslim edildi. Arz-talep dengesizliği daha da arttı. Bu hazır ev sıkıntısı, kiralık stok üzerinde dalgalanma etkisi yarattı ve kira fiyatlarında yıllık yüzde 22’lik bir artışa neden oldu. İkincil satışlar ilk çeyrekte düşmesine rağmen, Ocak ve Mart ayları arasında her gün birden fazla projenin başlatılmasıyla plan dışı pazar bunu fazlasıyla telafi etti. Plan dışı satışlar artık Emirlik’teki tüm işlemlerin yüzde 58’ini oluşturuyor. Potansiyel alıcı sayısında yüzde 31’lik bir artışa yol açtı; daire ve villaların ortalama satış fiyatları sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 13 arttı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir